Nasza historia
Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych Dawniej i dziś
Pierwszy zarząd został powołany w składzie
- Piotrowski Wojciech – prezes
- Malczewski Andrzej – wiceprezes
- Dmuchowski Bartłomiej – sekretarz
- Krupińska Elżbieta – skarbnik
- Drozd Leszek – członek zarządu
- Rudziewicz Tadeusz - z-ca członka zarządu
- Żabiński Władysław – z z-ca członka zarządu
Zmiany wewnętrzne
Po zmianach związanych ze zmianą organizacji sądów rejestrowych wpis w VII Wydziale Cywilnym i Rejestrowym w Warszawie został dokonany 02-09-1998 roku. Dokumenty dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego został złożone 05-03-2002, a ostatecznie Związek został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000107671 w dniu 19-04-2002 roku. Na przestrzeni lat Polski Związek Hodowców Jeleniowatych był ściśle związany ze Stacją Badawczą Instytutu Parazytologii Państwowej Akademii Nauk w Kosewie pod patronatem Profesora Malczewskiego. Łącznie z tym, że przez szereg lat siedzibą Polskiego Związku Hodowli Jeleniowatych był Instytut Parazytologii w Warszawie.
Zgodnie z brzmieniem samego Statutu stanowiącego fundament stowarzyszenia, jako główne cele trzeba wskazać :
- dbałość o dobrostan jeleniowatych utrzymywanych przez hodowców w warunkach fermowych
- budowanie i upowszechnianie wiedzy odnoszącej się do ustawicznego poprawiania dobrostanu zwierząt, poprzez współpracę z ośrodkami naukowo-badawczymi,
- doradzanie mniej doświadczonym hodowcom we właściwej organizacji hodowli,
- inicjowanie i opiniowanie regulacji prawnych mających wpływ no poprawę dobrostanu zwierząt i na efektywność ekonomiczną hodowli fermowych jeleniowatych, oraz wiele innych.
Rok 2023 okazał się rokiem przełomowym dla funkcjonowania Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych. Stało się to za sprawą wprowadzeniu z początkiem roku obowiązku kolczykowania
jeleniowatych. Co prawda nie dotyczy to wszystkich zwierząt, ale naczelną zasadą jest obowiązek zakolczykowania zwierząt przed opuszczeniem gospodarstwa. Kolejnym znaczącym wydarzeniem jest likwidacja Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii Państwowej Akademii Nauk w Kosewie jako placówki badawczej. Choć na przełomie 2023 i 2024 roku nie jest jeszcze znany obszar działalności w jakim będzie funkcjonowała placówka to na etapie jej transformacji Związek czynnie uczestniczył w rozmowach mający na celu przede wszystkim zapewnienie dobrostanu utrzymywanych tam zwierząt.
Kolejną istotną okolicznością wynikającą z zaprzestaniem prowadzenia przez Stacją w Kosewie działalności jest powstanie przestrzeni do podjęcia jeszcze ściślejszej współpracy przez Polski Związek Hodowców Jeleniowatych z placówkami akademickimi i nie tylko. Jak powszechnie wiadomo przyroda nie znosi próżni więc zmiany jakie zaszły w Kosewie już dziś wywierają wpływ na funkcjonowanie Związku, które należy mieć nadzieję dadzą pozytywny impuls do rozwoju Związku.
U progu 2024 roku Zarząd Związku mając świadomość wyzwań jakie stawia przed nim przyszłość wyraża nadzieję, że nadchodzący rok wpłynie pozytywnie zarówno na sam Związek jak i jego członków.