Inicjatywa PZHJ w sprawie zmiany wzoru kolczyków dla jeleniowatych i wielbłądowatych

Po wprowadzeniu zmian w Ustawie o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt które uwzględniają specyfikę hodowli jeleniowatych przyszedł czas na zmianę wzoru kolczyka.

Polski Związek Hodowców Jeleniowatych od około roku czynił starania zmierzające do zoptymalizowania wzoru kolczyka dla jeleniowatych. Po wielu konsultacjach ostatecznie został wybrany wzór kolczyka zbliżony do tego stosowanego w krajach skandynawskich. W opinii wielu fachowców powinien on w najmniejszym stopniu narażać zwierzęta na rozrywanie uszu wskutek zaczepiania o przeszkody (drzewa). W obecnej chwili trwają prace nad certyfikacją nowego wzoru kolczyka. Polski Związek Hodowców Jeleniowatych w najbliższym czasie podejmie kroki w kierunku wpisania się na listę dostawców kolczyków i czipów dla jeleniowatych i wielbłądowatych. Mamy uzasadnioną nadzieję, że jeszcze w tym roku hodowcy będą mogli otrzymać nowe kolczyki i czipy. Zachęcamy do składania deklaracji członkowskich do związku aby być na bieżąco z informacjami branżowymi. Ponadto dla członków związku kolczyki będą dostępne po stawkach preferencyjnych.  


Polski Związek Hodowców Jeleniowatych wspólnie z Polski Związkiem Hodowców Alpak 

Siedlce dnia 21 marca 2024r. znak sprawy DŻW.orz872.2023 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Czesław Siekierski

Dotyczy: nowego wzoru kolczyków dla jeleniowatych i wielbłądowatych

Szanowny Panie Ministrze

W odpowiedzi na pismo z dnia 23 czerwca 2023r. Polski Związek Hodowców Jeleniowatych pragnie podziękować za wysłuchanie argumentów jakie padły ze strony hodowców na spotkanie w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 16 czerwca 2023r. Jednocześnie w odpowiedzi na przedmiotowe pismo pragniemy zaproponować zmianę wzoru kolczyka dla jeleniowatych i wielbłądowatych. Naszym zdaniem wywiedzionym z doświadczeń hodowców z innych krajów gdzie te kolczyki stosowane są od lat będą one lepiej spełniały swoją funkcję urzędową przy jednoczesnym zachowaniu dobrostanu zwierząt.

W związku z powyższym wnosimy o zmianę części I załącznika nr 4 oraz części I załącznika nr 5 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie wzorów środków identyfikacji dla bydła, owiec i kóz, świń, jeleniowatych, wielbłądowatych oraz szczegółowej specyfikacji technicznej tych środków (Dz. U. z 2023 r. poz. 22), zgodnie z poniższymi parametrami:

wymogi jakie powinien spełniać kolczyk pod względem wielkości:

  • wysokość 8-12mm
  • długość 70-80mm

kolor pomarańczowy

  • numer identyfikacyjny zapisany przy pomocy 14 znaków o wysokości nie mniejszej niż 4mm
  • znak graficzny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po lewej stronie kolczyka przy części męskiej
  • numer duplikatu po prawej stronie kolczyka przy części żeńskiej nie mniejszy niż 4mm.

Załączamy wzór graficzny proponowanych kolczyków.

Zał. 1. Wzór kolczyka proponowany przez PZHJ i PZHA

Marek Sławiński   –  Prezes PZHJ   

Ilona Mierzejewska – Skarbnik PZHJ              

Scroll to Top