Ofensywa legislacyjna Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych

Ofensywa legislacyjna Polskiego Związku Hodowli Jeleniowatych

Z inicjatywy Polskiego Związku Hodowli Jeleniowatych i przy kluczowym wkładzie Pana Marka Bogdaszewskiego ze Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym, związek doprowadził do zmian w projekcie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Jedną z kluczowych zmian było zniesienie obowiązku kolczykowania jeleniowatych do 7 dnia od ich narodzin co jak hodowcy wiedzą jest niemożliwe do zrealizowania. Pozostał w ustawie zgodnie z oczekiwaniami związku obowiązek kolczykowania zwierząt przed opuszczeniem stada rodzimego co stanowi spełnienie kluczowych założeń ustawy zmierzających do możliwości śledzenia przez system IRZ przemieszczanych zwierząt. Na dzień dzisiejszy problemem pozostaje powiązanie płatności rolnośrodowiskowych z danymi pochodzącymi z systemu IRZ. Zgodnie z zapewnieniami ARiMR w odniesieniu do płatności za rok 2023 wypłaty powiązane z obsadą zwierząt mają być realizowane w oparciu o deklaracje hodowców w odniesieniu do utrzymywanego pogłowia bez konieczności ich rejestracji w systemie IRZ. W tej sprawie planowane jest jeszcze jedno spotkanie z ARiMR. az

Podobnie wypracowano zasady na jakich możliwe będzie przeprowadzenie kontroli urzędowych na fermach przez weterynarię czy ARiMR. Kontrole te muszą uwzględniać zarówno kalendarz hodowli jak i behawior zwierząt. W praktyce bezpieczne przeprowadzenie kontroli na dużych fermach możliwe jest w okresie zimowym i wczesnowiosennym.

Obecnie Związek zabiega o zmianę wzoru kolczyków tak aby spełniały one z jednej strony wymogi urzędowe a z drugiej były optymalne z punktu widzenia bezpieczeństwa zwierząt. W szczególności chodzi o rozerwanie uszu w wyniku zaczepienia np. o krzaki. Podobnie do zakładania kolczyków ma być wykorzystana kolczykownica z uchylną głowicą co sprawia, że samo zakładanie kolczyków ma być łatwiejsze a przede wszystkim bezpieczniejsze dla zwierząt.

Scroll to Top