W dniu 06 grudnia 2023 właściciel fermy CERVUS Ekologiczna Hodowla Jeleniowatych Marek Sławiński, będący jednocześnie członkiem zarządu Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych podpisał umowę na dostawę zwierząt do Ośrodka Hodowli Zwierzyny „Lasy Rudnickie” prowadzonego przez Nadleśnictwo Rudnik. Przedmiotem transakcji jest dostawa danieli w celu urozmaicenia puli genetycznej bytującej na terenie OHZ populacji. Dostawa zwierząt jest wstępem do planowanych badań na populacji jeleniowatych na terenie OHZ „Lasy Rudnickie”. Podmiotami biorącymi udział w programie badawczym będą Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie reprezentowany przez Panią prof. Katarzynę Tajchman (Katedra Etologii Zwierząt i Łowiectwa), Nadleśnictwo Rudnik, RDLP w Lublinie oraz Polski Związek Hodowców Jeleniowatych reprezentowany przez Cervus Ekologiczna Hodowla Jeleniowatych Marek Sławiński.
Strony ustaliły, że W zakres współpracy wchodziłaby m in. obserwacja i ocena zwierząt wsiedlanych, badania behawioru, preferencji żywieniowych, pobieranie próbek do badań, opracowanie i analiza wyników.
Polski Związek Hodowców Jeleniowatych ma nadzieję, że pozyskane wyniki pomogą hodowcom w polepszeniu dobrostanu utrzymywanych przez hodowców zwierząt. Lepsze poznanie potrzeb jeleniowatych w szczególności preferencji żywieniowych skorelowanych z ich dobrostanem pozwoli na ustalenie jakie rośliny należy wkomponować w skład runa utrzymywanego na terenach ferm.
Kolejnym zagadnieniem badawczym jest wpływ pobieranej przez jeleniowate poza okresem pastwiskowym paszy w postaci pędów, pączków, kory czy gałązek różnych gatunków drzew i krzewów. Ustalenie jaki wpływ na dobrostan jeleniowatych ma karma pochodząca z drzew i krzewów może mieć znaczący w pływ na zmianę stanowiska Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na uznanie terenów zakrzewionych i zadrzewionych stanowiących dla jeleniowatych bazę żerową poza okresem pastwiskowym, za tereny użytkowane rolniczo.